Zápisky pro předmět IKT na GJS.

Deska ESP-32

Nákup

Desky máme ve škole v omezeném počtu a obě kvinty je sdílejí, takže je nejde půjčovat domů. Jestli chcete, můžete desku ESP-43S koupit asi za 130 Kč na ebay.com nebo na aliexpress.com z Číny, anebo zhruba za dvojnásobek v českých online obchodech.

Pro práci v hodině potřebujete na desku nahrát firmware espruino.com. To není snadné, takže nejlepší bude stavit se za Adamem s deskou po hodině.

Připojení k počítači

Na Windows nejdřív musíte nainstalovat ovladač USB UART z webu silabs.com, aby počítač vůbec s deskou dovedl komunikovat.

Pro samotné programování používáme rozšíření prohlížeče Chrome, které jde stáhnout z Chrome Web Store. (Podle jména ho není možné najít, musíte použít tento odkaz.)

Prostředí pak otevřeme v prohlížeči z nabídky Apps jako Espruino IDE. Aby se deska připojila, musíme v nastavení (zubaté kolečko vpravo nahoře) v oddělení Communications přepnout Baud Rate na 115200.

Tlačítkem vlevo nahoře navážeme spojení s deskou. Pokud vyskočí červená chybová hláška, spojení neproběhlo v pořádku – zkuste desku odpojit z USB a znovu připojit. V levém panelu můžeme spouštět příkazy okamžitě. Na pravé straně jde psát delší programy. Aby se takový program spustil, musíme klepnout na tlačítko "Send to Espruino" uprostřed.

Rozsvícení diody

Na některých deskách je zabudovaná červená dioda, která nás ale nezajímá, protože ji nejde vypnout. Kromě toho je tam modrá dioda, připojená obvykle na portu číslo 2. Na deskách Lolin se rozsvítí, když port 2 dává nulový výstup, na všech ostatních se rozsvěcí normálně pozitivním výstupem.

Porty se ovládají funkcí digitalWrite(číslo portu, hodnota). Číslo portu pro ovládání diody je 2 a hodnota je true nebo false podle toho, jestli chcete rozsvítit nebo zhasnout.

Na většině desek jde se stejným výsledkem použít kratší příkaz D2.write(hodnota).

digitalWrite(2, true);
digitalWrite(2, false);

Blikání diodou

Aby dioda blikala, musíme rozsvícení a zhasnutí dát do cyklu. Můžeme například při sudých číslech zhasínat a při lichých rozsvěcet.

for (var i = 0; i < 10000; i += 1) 
	digitalWrite(2, (i % 2) == 1);

Dioda bude blikat plnou rychlostí, jakou deska zvládá, to je asi 3000krát za vteřinu. Když chceme blikání zpomalit, můžeme počítač v mezičase zaměstnat třeba nějakým cyklem, který mu bude chvíli trvat.